PROPHOTOCOM >  PHOTOGRAPHY > What is a 100% crop
 


 کراپ 100%   /  ترجمه هومن فلاحتی ( عکسها و مطالب از سایت جوزا )

شما اغلب در فروم ها و نقد های مرتبط با عکاسی، عبارت "کراپ 100%" را مشاهده می کنید، این عبارت چه معنایی دارد ؟

کراپ 100% یک برش و نه یک تغییر سایز ( resize ) ! از عکس اصلی با سایز کامل می باشد. اگر بخواهید جزییات یک عکس را در رزولوشن کامل ببینید، دو راه دارید :
می توانید تمام عکس را با رزولوشن کامل به نمایش بگذارید ( این روش برای استفاده اینترنتی توصیه نمی شود، زیرا زمان دانلود عکس زیاد می شود ) در غیر این صورت، شما می توانید تکه کوچکی از عکس را به نمایش بگذارید. به عبارت دیگر، جهت کاهش حجم عکس برای استفاده در اینترنت، به جای تغییر اندازه آن به مثلاً 800 یا 720 پیکسل، قسمت کوچکی از عکس را جدا می کنید .

برای مثال، عکس زیر که توسط دوربین کانن 5D گرفته شده است ( و دارای رزولوشن 4368x2912 پیکسل می باشد )، برای استفاده در اینترنت، به 1200x800 پیکسل تغییر اندازه ( resized ) پیدا کرده است :

و این یک کراپ 100% از همان عکس می باشد :
 


من تنها بخش کوچکی از عکس را کراپ کردم، اما جزییات تغییر اندازه پیدا نکرده اند، در نتیجه شما می توانید جزییات را در رزولوشن کامل ببینید .
یک مثال دیگر از کراپ 100% :
 


مهم نیست که کراپ انجام شده دقیقاً برابر با 630x432 پیکسل، 255x333 پیکسل یا مقدار دیگری باشد، مهم این است که شما قسمتی از عکس کامل اصلی را صرفاً کراپ کنید، بدون تغییر اندازه عکس به رزولوشن پایین تر ! ( برای مثال، شما نباید سایز عکس را با Image>Image size کاهش دهید )
مثلاً این یک کراپ 100% نمی باشد :
 

 

برای اینکه فایل قبل از کراپ کردن، عکس به 2000x3000 پیکسل تغییر اندازه داده شده است، در نتیجه شما دیگر نمی توانید جزییات عکس اصلی را در رزولوشن کامل ببینید .

کراپ های 100% در ارزیابی کیفیت عکس لنز و یا بدنه بسیار پرکاربرد هستند، زیرا به شما اجازه می دهند که جزییات را در اندازه کامل ببینید، همانند اینکه به یک عکس 8،10 یا 12 مگا پیکسلی نگاه کنید، اما بدون اینکه نیازی به دانلود فایل های حجیم داشته باشید .
 

Text and photos by Juza - www.juzaphoto.com

http://www.juzaphoto.com/eng/articles/what_is_a_100_crop.htm

  

لینک ها
 

لینک ها

در باره ما

تماس با ما

نظرات شما ( فیدبک )

 

 

توجه : کلیه محتویات این وب سایت شامل نام(PROPHOTOCOM)، لوگو، طراحی صفحات، مطالب و عکسها متعلق به شرکت آران عکس اسپادانا بوده و هر گونه نسخه برداری یا استفاده از عکسها و مطالب در هر وب سایت یا مجله نوشتاری وغیره، بدون اجازه کتبی غیر مجاز و قابل پیگرد میباشد.