صفحه اصلی

گالریهای عکس

آموزش عکاسی

تالارگفتگو

 

PROPHOTOCOM >  PHOTOGRAPHY > Create a uniform background

   

 اصلاح پس زمينه شلوغ در عكس ( نوشته علی شادمند ) :

بوكه و پس زمينه خوب از ويژگيهاي اصلي یک عكس خوب در برخي از شاخه های عکاسی همچون پرتره ویا عکاسی از پرنده هاست  اما همانطور كه مي دانيم داشتن پس زمينه خوب هميشه امکانپذیر نیست و شلوغی آن از زيبايي عكس شما مي كاهد.

مسلما هيچ چيز بطور کامل نمي تواند جايگزین بوكه و پس زمينه طبيعي عكس شود اما تكنيكي كه در اينجا بيان مي شود شايد قدري زيبايي عكس شما را بيشتر نمايان كند. براي مثال عكس زير را در نظر مي گيريم:

همانطور كه مي بينيد پس زمينه اين عكس شلوغ بوده و از زيبايي عكس كاسته شده است. عزيزاني كه با پرنده گرافي آشنايي دارند مي دانند كه معمولا اين كار سخت و وقت گير بوده و هميشه موقعيت داشتن سوژه خوب با بك گراند خوب ميسر نيست و گاها مجبوريد در هر پس زمينه اي شات بزنيد.

براي شروع پس از باز شده عكس در فوتوشاپ، در قسمت layers دابل كليك مي كنيم تا از حالت background خارج شود و مطابق شكل زير از عكس اصلي يك كپي مي گيريم:

 (با كليك راست كردن روي لايه اول و انتخاب Duplicate layer ). در روي لايه جديد از منوي Filter گزينه Blur و از زير شاخه Gussian Blur را انتخاب مي كنيم در پنجره باز شده Radius را عددي بزرگ به دلخواه انتخاب مي كنيم:

 

 

 آنچه مي بينيم يك عكس تار است حال روي لايه جديد درجه Opacity را روي عدد 30 يا حتي پايين تر قرار مي دهيم:

 

پاك كن رو انتخاب كرده و در روي لايه جديد فقط قسمت هايي كه مورد نظر ما هست را پاك مي كنيم ( مثلا شاخه درخت و خود پرنده ). من براي مشخص شدن اينكار قسمتي از سر پرنده را روي لايه جديد پاك كردم:

 

ميبينيد كه رنگ روشنتري نسبت به ساير نقاط دارد. اينكار را خيلي خيلي با حوصله انجام بدهيد و براي لبه هاي كار حوصله بخرج دهيد. حال روي لايه اصلي رفته و علامت چشم كنار لايه را برداريد تا فقط لايه جديد بماند با اينكار قسمتهايي كه پاك كرده ايد مشخص خواهند شد اگر مورد تاييد بود چشمك را دوباره فعال كنيد.

 

حال قسمت آخر فرا رسيده است درجه Opacity را در لايه جديد دوباره به 100درصد برگردانيد و نتيجه را ببينيد:

 

این نوشته تجربه ای ساده از خودم بود که امیدوارم مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.
با تشكر و احترام
علي شادمند

89/8/29
 

 

توجه : کلیه محتویات این وب سایت شامل نام(PROPHOTOCOM)، لوگو، طراحی صفحات، مطالب و عکسها متعلق به شرکت آران عکس اسپادانا بوده و هر گونه نسخه برداری یا استفاده از عکسها و مطالب در هر وب سایت یا مجله نوشتاری وغیره، بدون اجازه کتبی غیر مجاز و قابل پیگرد میباشد    

website statistics