PROPHOTOCOM >  PHOTOGRAPHY > Contrast
 


 

خلاصه ای در مورد کنتراست و کاربرد آن در عکاسی  :

امروزه اغلب عکاسان با کنتراست به خوبی آشنایی دارند و میدانند چگونه از آن در شکل دهی یک تصویر زیبا و جالب توجه استفاده کنند، چرا که کنتراست صحیح باعث جذابیت بیشتر تصویر خلق شده میگردد.

به طور کلی 2 نوع کنتراست وجود دارد.

نوع اول، کنتراست نوری است که نمونه بارز آن تصاویر سایه نما یا سیلهوت ( silhouette ) میباشد که وجه تمایز آشکاری بین پیش زمینه تاریک و پس زمینه روشن وجود دارد و سوژه با اختلاف آشکاری در برابر پس زمینه قرار میگیرد. این نوع کنتراست به ویژه در عکسهای تک رنگ به شدت تاثیر گذار است (تنها عامل ایجاد تصویر در اینگونه عکسها اختلاف روشنایی بین قسمتهای مختلف کادر است) و عدم توجه به آن موجب افت کیفیت و ارزش عکس می شود.

 

 

نوع دوم، کنتراست رنگی است که کمتر استفاده می شود زیرا اغلب مردم توجه چندانی به آن ندارند و در واقع این نوع کنتراست در دنیای عکاسی رنگی مطرح می شود. گرفتن عکسی با کنتراست رنگی صحیح اندکی دشوار تر از نوع قبلی است.
کنتراست رنگی دارای اهمیت خاصی است خصوصا آنجا که کنتراست کافی از نوع نوری وجود ندارد.
به این تصویر توجه کنید
 
 

 

در قسمت پایین عکس رنگی تبدیل به یک عکس سیاه و سفید (تک رنگ) شده (تصاویر سیاه و سفید ملاک مناسبی برای ارزیابی کنتراست نوری هستند زیرا همانطور که گفته شد تنها اختلاف روشنایی بین قسمتهای مختلف کادر عامل ایجاد تصویر است) و در بررسی آن میتوان فهمید که از کنتراست نوری خوبی برخوردار نیست (تفاوت روشنایی بین قسمتهای مختلف تصویر چندان زیاد نیست) اما با این وجود عکس جذابیت خاص خود را داراست. علت در کنتراست رنگهای تصویر است.

یک کنتراست رنگی خوب چه کاربردی میتواند داشته باشد؟
هنگامی که نمی توان کنتراست نوری مطلوبی داشت از کنتراست رنگی به عنوان یک راه حل جایگزین استفاده می شود. در چنین شرایطی حتی یک لکه رنگی متضاد (دایره رنگها در زیر معرفی شده و رنگهای متضاد قابل شناسایی است) میتواند تاثیری فوق العاده داشته باشد.
در تصاویر زیر در قسمت سمت چپ شاهد تصویری با رنگهای یکنواخت و فاقد کنتراست رنگی هستیم و در سمت راست تنها یک قسمت کوچک با گلهای قرمز به کادر اضافه شده که موجب ایجاد کنتراست در عکس و زیبایی بیشتر آن شده است.
 

رنگهای دارای کنتراست
در تصویر زیر رنگهای تصویر به دلیل تضاد تقریبی دارای کنتراست خوبی هستند و باعث جلب توجه بیننده می شوند.


 

 

در این تصویر شاهد کنتراست رنگی پایینی هستیم اما به دلیل کنتراست مطلوب نوری، عکس جذابیت خاص خود را دارد و باید به خاطر داشت کنتراست رنگی پایین همیشه بد نیست و میتواند در آرامتر جلوه دادن صحنه نقش داشته باشد و در چنین تصاویری حال و هوای متناسب تری جهت عکس ایجاد نماید.


 

 

در تصویر زیر مقایسه ای از کاهش و افزایش کنتراست رنگی و تاثیر آن بر عکس را خواهیم داشت. کنتراست پایین باعث ایجاد تصویری آرام و یکنواخت می گردد و کنتراست بالا عکس این موضوع را نشان خواهد داد.
 

 

   اشباع رنگها

مساله اشباع رنگها تاثیر مستقیم بر کنتراست دارد به نحوی که هرچه اشباع بیشتر باشد کنتراست رنگی هم بیشتر است

 

 

خلاصه مطلب

به صورت خلاصه در عکسهای حاوی سوژه هایی با اشباع رنگ پایین کنتراست نوری اهمیت میابد و در حالت اشباع رنگی بالا به کنتراست رنگی اهمیت بیشتری داده میشود و در چنین حالتهایی عکسهای زیباتری دارید.

 

پایان

ترجمه احمد اکبری - فروردین 90

 بازگشت به جلسه اول آموزش عکاسی <<<<

 

  

لینک ها
 

لینک ها

در باره ما

تماس با ما

نظرات شما ( فیدبک )

 

 

توجه : کلیه محتویات این وب سایت شامل نام(PROPHOTOCOM)، لوگو، طراحی صفحات، مطالب و عکسها متعلق به شرکت آران عکس اسپادانا بوده و هر گونه نسخه برداری یا استفاده از عکسها و مطالب در هر وب سایت یا مجله نوشتاری وغیره، بدون اجازه کتبی غیر مجاز و قابل پیگرد میباشد.