PROPHOTOCOM >  PHOTOGRAPHY > Part-10

   

آموزش عکاسی با فلاش-3، کاربرد فلاش در عکاسی هنری :

در جاسه هشتم آموزش عکاسی به شرح قوانین حاکم بر عکاسی با فلاش پرداختم، در این جلسه، با ارائه مثالهایی کاربردی ، به تبیین عملی این قوانین خواهم پرداخت . لطفا برای درک بهتر مطالب این جلسه، آنرا با جلسه هشتم، بطور همزمان مطالعه فرمایید.

- قانون اول : عکاسی با فلاش شامل دو سیستم نوردهی مجزاست ، یکی نور محیط و دیگری نور فلاش:
بنابر این قانون، هم نور محیط و هم نور فلاش میتوانند عکس را تحت تاثیر قرار دهند. بکارگیری مناسب این قانون در ثبت عکس دلخواه شما بسیار کمک کننده است. به عکس زیر توجه کنید . برای ثبت این عکس از دو منبع نور استفاده شده است، یکی چراغ مطالعه که با توجه به نوردهی طولانیمدت آن و استفاده از سرعت پایین دوربین( 4 ثانیه )، باعث نمایش رد توپ شده و منبع دیگر نوری یعنی فلاش که با توجه به نوردهی لحظه ای بسیار کوتاه مدت، توپ را در لحظاتی از مسیر خود منجمد کرده است.

برای ثبت عکس فوق، دوربین روی سه پایه قرار داه شده ، از فوکوس دست استفاده شده و دوربین روی جایی که قرار است توپ پینگ پونگ رها شود فوکوس شده و مسیر حرکت توپ بکمک چراغ مطالعه نوردهی شده،  دوربین روی حالت تایمر قرار داده شده، فلاش در حالت تخلیه متوالی ( 4 تخلیه در ثانیه ) تنظیم شده و جدای از دوربین و بطور دستی پس از رها کردن توپ تخلیه شده است.

 

عکس بالا نیز با سرعت شاتر کند 2/1 ثانیه و با فلاش متوالی با فرکانس 4 فلاش در ثانیه گرفته شده.

 

حذف نور محیط و عکاسی در محیط تاریک با استفاده از فلاش باعث منجمد شدن حرکات سوژه میشود ، حتی اگر از سرعت خیلی کم دوربین استفاده شود :

در این عکس، از سرعت 5 ثانیه و فلاش متوالی استفاده شده. همانطور که ملاحظه میکنید، در زمانهای انفجار فلاش، علیرغم سرعت بسیار پایین دوربین، توپ در حال حرکت بخوبی منجمد شده است.

- قانون دوم : سرعت شاتر در میزان روشنایی عکس بی تاثیر است :
به عکسهای زیر توجه کنید. هردو عکس با فلاش و در محیط نسبتا تاریک گرفته شده اند تا نور محیط بر روی عکس اثری نداشته باشد. عکس سمت راست با سرعت 5 ثانیه و عکس سمت چپ با سرعت 200/1 ثانیه گرفته شده است. از آنجا که مدت نوردهی فلاش بسیار کوتاهتر از مدت باز بودن شاتر است، سرعت شاتر در نتیجه نهایی بی تاثیر بوده، هر دو عکس نوردهی مناسبی داشته و بخوبی منجمد شده اند
:

 

این قانون کاربرد جالب دیگری نیز دارد : میتوان از سرعت بسیار پایین دوربین استفاده کرد، فلاش را از دوربین جدا کرد و از زاویه دلخواه با آن به سوژه نوردهی کرد:

برای ثبت عکس فوق ، دوربین در حالت Manual قرار داده شده و سرعت روی 5 ثانیه تنظیم شده است.  شمع روشن شده ، شاتر چکانده شده، سپس شمع خاموش شده تا دود کند و آنگاه  فلاش زده شده است. نکته قابل توجه در این عکس آنست که فلاش از دوربین جدا بوده و بطور دستی از پشت شمع ( بگونه ایکه بطور مستقیم بسمت دوربین نباشد ) چکانده شده، چراکه شرایط نور از پشت ( back lighted )، به رویت و ثبت دود، غبار، بخار و کلا اجسام نیمه شفاف در عکس، بسیار کمک میکند.

- قانون سوم : میزان تاثیر نور فلاش برسوژه، قویآ تحت تاثیر فاصله سوژه تا فلاش است . مفهوم این قانون بخوبی قابل درک است و نیازی به مثال کاربردی برای آن نمیبینم .

- قانون چهارم : سیستم خود تنظیم فلاش از طریق تغییر میزان برونده فلاش اعمال اثر میکند و تاثیری بر متغیرهای قابل تنظیم دوربین ندارد :این بدان معناست که چنانچه دوربین در هریک از حالتهای Shutter priority، Aperture priority و یا Program قرار داده شود، تنظیم سرعت شاتر، دیافراگم و یا هردو تنها برحسب روشنایی محیط انجام میگیرد و وجود یا عدم وجود فلاش تاثیری بر این تنظیمات ندارد. بنابر این ممکن است در این حالتها عکس over expose شود و بهمین خاطر بهتر است از Exposure compensation و یا حالت Manual استفاده شود.
 

در این عکس، نورسنجی برای محیط انجام شده و بمنظور پیشگیری از پرنوری ( Over Exposure ) عکس، EV و برونده فلاش ( Flash Exposure compensation )هر دو بطور دستی کاهش یافته اند . ( برای اطلاعات بیشتر،به مقاله آموزش تکنیکهای خاص-1 مراجعه کنید )

 

تنظیم برونده فلاش ، در فلاشهای نسل سوم که قابلیت TTL دارند، از طریق منوی دوربین و در فلاشهای دیگر از طریق تنظیمات روی خود فلاش اعمال میشود.

- قانون پنجم : این قانون تنها در دوربینهایی که دارای شاتر مکانیکی و آینه هستند ( یعنی دوربین های SLR  ) صادق است : در  مورد این قانون در جلسه هشتم آموزش عکاسی تا حدی توضیح داده شد و بیان شد که با بکار گیری فلاشهای جدید که دارای قابلیت همزمانی سریع ( High speed synchronize ) باشند، این نقیصه تا حد زیادی قابل جبران است.

 

این عکس در شرایط کاملا ضدنور ( back lighted ) گرفته شده ، یعنی خورشید در پشت سوژه و روبروی دوربین قرار داشته است و در صورت عدم استفاده از فلاش ، سمتی از پرنده که بسمت دوربین قرار دارد کاملا تاریک میشد. با توجه به پرنوری محیط و نیز سرعت حرکت پرنده، چنانچه از سرعت همزمانی فلاش ، یعنی از 200/1 ثانیه و یا کمتر استفاده میشد، عکس ، بسیار پرنور و نیز بخاطر حرکت پرنده ، تار میشد. لذا از قابلیت High speed synchronize فلاش بهره گرفته شد. این عکس با سرعت شاتر 1600/1 ثانیه و با استفاده از فلاش Sigma 530 Super، در حالت High speed synchronize ثبت شده است.

 

به این نکته توجه داشته باشید که همه فلاشها چنین قابلیتی ندارند. فلاشهای Speedlite کانن و نیکون و فلاشهای سری سوپر Sigma یعنی Sigma 530 Super و  Sigma 500 Super دارای این توانایی هستند.

استفاده از فلاش کاربردهای متنوع دیگری نیز دارد که بتدریج در ضمن مطالب آموزشی دیگر و در جلسات آتی آموزش عکاسی بدانها خواهم پرداخت

پایان جلسه دهم آموزش عکاسی

 بهین ناظم رعایا - 25/12/86

    بازگشت به جلسه اول آموزش عکاسی <<<

 >>> در جلسه یازدهم آموزش عکاسی به مبحث فیلترها و کاربرد آنها در عکاسی خواهم پرداخت

 

 

نظرات شما ( فیدبک ) تماس با ما سیاست سایت در باره ما لینک ها

توجه : کلیه محتویات این وب سایت شامل نام(PROPHOTOCOM)، لوگو، طراحی صفحات، مطالب و عکسها متعلق به شرکت آران عکس اسپادانا بوده و هر گونه نسخه برداری یا استفاده از عکسها و مطالب در هر وب سایت یا مجله نوشتاری وغیره، بدون اجازه کتبی غیر مجاز و قابل پیگرد میباشد.